а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

флуид

мн. флуиди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13893
1. Течност, сок, гас, нешто што тече, нешто што се излачува.
Англиски: fluid Албански: fluid, lëng
2. Според спиритистите - нешто што се излачува од човека или од предмет а тешко може поблиску да се определи.
Англиски: aura Албански: aureolë, fluid
Употреба: Преносно значење