а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

флотација

(едн.) флотацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Миење на рудата со вода или со воден раствор.
Англиски: flotation
Употреба: Технологија
2. Местото каде што се мие рудата.
Англиски: flotation