а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

флоскула

мн. флоскули
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 43421
Општ израз што има за цел да ја прикрие вистината.
Англиски: empty phrase Германски: Floskel
Употреба: Лингвистика
Примери:
Нејзината изјава беше полна со флоскули без ништо конкретно.