а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

флор

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39574
1. Лесна ткаенина од свила, волна, лен и сл.
Албански: pëlhurë e lehtë mëndafshi
2. превез
Англиски: veil Албански: vello, perçe
3. Црна лента околу раката или на друго место во знак на жалост.
Англиски: mourning band Албански: shirit zie