а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

флора

(едн.) флората
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13808
Растителниот свет, целокупноста на сите растителни видовн во некоја област, во некое време и сл.
Англиски: flora Албански: flora
Употреба: Ботаника
Примери:
Шарпланинската флора.