а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фирер

мн. фирери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47977
1. Титула на Адолф Хитлер, како апсолутен водач во нацистичка Германија.
Англиски: fuhrer Германски: Führer
Употреба: Историја
2. диктатор, апсолутист
Англиски: fuhrer Германски: Führer
Употреба: Политика , Преносно значење