а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фира

(едн.) фирата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26435
1. Губење од тежината на стоки поради исушување, повредување и сл.
Англиски: shrinkage Албански: humbje, tkurrje
Употреба: Економија
2. отпадок
Англиски: waste Албански: mbeturinë