а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фиока

мн. фиоки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4579
Мала кутија за влечење, како складишен простор во мебел.
Англиски: drawer
Примери:
креденец со фиоки
Изрази
Стави нешто во фиока - одложи за подоцна.
Изведенки
фиокичка ж.
мн. фиокички
дем.