а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

финиш

(едн.) финишот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23769
1. Завршен дел на спортски натпревари во брзина.
Англиски: finish Албански: finish, cak
Употреба: Спорт
2. Цел, крајна точка на спортски натпревар.
Англиски: finish Албански: finish, fund
Употреба: Спорт
Примери:
Во финишот на трката.