а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

финишира

финишираат; финиширајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 32819
1. Заврши, завршува спортски натпревар.
Англиски: finish
Употреба: Спорт
Примери:
Тој финишира последен со овации на публиката.
2. Заврши, завршува нешто, стави, става крај на нешто.
Англиски: finish
Изведенки
финиширање ср.
глаг. им.