а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

финансиски

финанска
Вид збор: Придавка
Ранг: 4473
Кој се однесува на организацијата на финансиите.
Англиски: financial Албански: financiar
Употреба: Економија
Примери:
финансиска криза
финансиска ревизија
финансиски план
финансиски инспектор
финансиски капитал
финансиски тешкотии