а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

финансира

финансираат; финансирал; финансиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 11302
Даде, дава пари за некоја работа; парично помогне, помага.
Англиски: finance Албански: financoj
Употреба: Економија
Примери:
Банката ја финансираше изградбата.
Тој го финансираше додека студираше.