а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

финансирање

финансирањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 22163
Учествува финансиски во зделка.
Англиски: financing Албански: finasim
Употреба: Економија
Примери:
Во финансирањето на новиот автопат ќе учествува и Светската банка.