а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

финансии

финансиите
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 12660
1. Целокупност од парични средства, парични операции сврзани со функционирањето на државата.
Англиски: finance Албански: financa
Употреба: Економија
Примери:
Министер за финансии.
2. Парични средства, пари.
Англиски: money Албански: të holla
Употреба: Економија , Разговорно
Примери:
Нема финансии за тоа.