а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

финансиер

мн. финансиери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28665
1. Лице што финансира (дава пари) и учествува во една зделка.
Англиски: financier Албански: financier
Употреба: Економија
2. Познавач на финансиите.
Англиски: financier Албански: financier
Употреба: Економија