а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

финализира

финализираат; финализирал
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 53466
Доведува во финална форма.
Англиски: finalize
Примери:
Процесот на купување на овие капацитети беше финализиран во 2001 година.