а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

финализација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42328
завршна фаза во производството
Англиски: finalization
Употреба: Економија
Примери:
финализација на земјоделските и сточарските производи
Тоа е единствен филм во кој од претпродукција до финализација е вклучена и публиката.