а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фереџе

мн. фереџиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 16111
Горна облека кај Турчинките (Муслиманките) која го покрива и лицето.
Англиски: veil Турски: ferace
Примери:
Кај нас веќе не се носи фереџе.