а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

феномен

мн. феномени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2341
1. појава
Англиски: phenomenon Албански: fenomen
2. ретка појава
Англиски: phenomenon Албански: fenomen
3. Во идеалистичката филозофија - субјективна појава што суштествува само во свеста.
Англиски: phenomenon Албански: fenomen
Употреба: Филозофија
4. Суштество со извонредни способности.
Англиски: phenomenon Албански: fenomen
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е пливачки феномен.