а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фантазмагорија

мн. фантазмагории
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22587
1. привидение, измама
Англиски: phantasmagoria Албански: fantazmagori
2. Претставување на лажни слики, привиденија, духови на театарската сцена.
Англиски: phantasmagoria Албански: fantazmagori
Употреба: Сцена
Изведенки
фантазмагорски прид.
фантазмагорскиот