а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фамилијарно

Вид збор: Прилог
Ранг: 27024
1. со фамилијата
Примери:
Дојдовме фамилијарно.
2. интимио, блиско, неприсилено
Англиски: intimate
Примери:
Зборуваше фамилијарно со него.
Истапи фамилијарно.