а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фалсификува

фалсификуваат; фалсификувал
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 14657
1. Прави, изработува, врши фалсификат.
Англиски: forge, counterfeit
Примери:
Го фалсификувал потписот на директорот.
2. Искриви, искривува вистина.
Англиски: fake
Примери:
фалсификува факти