а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фалсификат

мн. фалсификати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15864
Копија на нешто која е претставувана како изворното, стварното нешто: документ, уметничко дело, и сл.
Англиски: forgery, counterfeit