а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фала

Вид збор: Извик
Ранг: 4363
Како израз за благодарност, оди без и со дополнение.
Англиски: thanks
Примери:
Фала, брате!
Фала за (на)...
Фала многу за услугата.
Фала богу!