а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фаза

мн. фази
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2072
1. Одделен стадиум во развитокот на нешто.
Англиски: stage Албански: fazë
Примери:
Војната влеэе во нова фаза.
2. Во астрономијата - момент во изменувањето на формата или состојбата на небесно тело или појава.
Англиски: phase Албански: shkallë
Употреба: Астрономија
Примери:
Фази на Месечината: млада Месечина, полна Месечина.
3. Одделна група намотки на генератор а исто така и спроводникот што ја предава електричната енергија.
Англиски: phase Албански: fazë
Употреба: Технологија
Примери:
Мотор со три фази.
Струја со три фази.