а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фагоцитоза

Вид збор: Именка, женски род
Способност на фагоцитите да ги уништуваат бактериите и туѓите тела во организмот.
Англиски: phagocytosis
Употреба: Медицина