а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фаворит

мн. фаворити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19876
1. Љубимец на некоја силна или влијателна личност.
Англиски: favorite Албански: favorit
2. Личност или екипа, воопшто оној што има најголеми изгледи да победи во еден спортски натпревар; на коњски натпревари - коњ.
Англиски: favorite Албански: favorit
Употреба: Спорт
Примери:
„Работнички" е фаворит на денешниот натпревар.
Изведенки
фаворитски прид.
фаворитскиот
Пример: фаворитска улога