а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фабула

мн. фабули
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19922
Развој на дејството, на настаните во уметничко дело.
Англиски: story
Употреба: Литература
Примери:
Расказ со убава фабула.