а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

училиште

мн. училишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 412
1. Како просветна установа каде што се учи.
Англиски: school Албански: shkollë
Употреба: Образование
Примери:
основно училиште
средно техничко училиште
Оди на училиште.
Бега од училиште.
Се запиша на училиште.
Ги извади децата од училиште.
Ги пушти децата на училиште.
2. Зградата каде што е сместена таквата установа.
Англиски: school Албански: shkolla
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Нашата куќа е веднаш до училиштето.
3. (само во едн.) предавање, часови
Англиски: lesson Албански: orë mësimi
Примери:
Денеска немаме училиште (денеска не учиме).
4. Учениците на едно училиште.
Англиски: student Албански: nxënësit
Примери:
Училиштето „Григор Прличев“ денеска беше на екскурзија.
5. (само едн.) Извор на опит, на поуки и знаење.
Англиски: experience Албански: burim dijenie
Употреба: Преносно значење
Примери:
Изградбата на пругата за сите нас беше добро училиште.