а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

установи

установат; установил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18196
1. основе, формира, создаде
Англиски: create Албански: krijoj, formoj
2. утврди, докаже
Англиски: determine Албански: vërtetoj
Примери:
Комисијата установи дека тука нема никаква руда.
3. (се установи) се одомаши
Англиски: establish Албански: ngulit, vendos
Примери:
Тие термини се установија по долга употреба.