а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

успее

успеат; успеј, успејте; успеав, успеа, успеаја; успеал, успеале; успеан; (ќе) успеев, (ќе) успееја; (ќе) успеел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 354
1. Да напрви, да постигне нешто.
Англиски: succeed Албански: arrij
Примери:
Денеска не успеав да ја свршам работата.
Успеа да постигне гол.
2. Постигне успеси во нешто, напредне во нешто.
Англиски: succeed Албански: arrij
Примери:
Успее во работата, во животот.
3. Заврши со успех.
Англиски: succeed Албански: arrij sukses
Примери:
Обидот успеа.
Потфатот успеа.