а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уреди

уредат; уредил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9765
1. Доведе во ред.
Англиски: order Албански: rregullon
Примери:
Ја уреди државата.
Го уреди својот стан.
Ја уреди библиотеката.
2. нагласи
Англиски: arrange Албански: rregulloi, ujdisi
Примери:
Тој ја уреди работата.
3. (за публикација) подготви
Англиски: edit Албански: redaktoi
Примери:
Го уреди првиот број на списанието.
4. (се уреди) Се доведе во ред.
Англиски: dress up Албански: u rregullua, u ujdis