а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

управува

управуваат; управувал; управуван
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2820
1. насочува, завртува, покажува
Англиски: guide Албански: drejtoj
Примери:
Бродот го управува кон најблискиот брег.
2. (се управува) се насочува
Англиски: direct Албански: drejtoj
Примери:
Бродот се управува од капетанот.
3. (се управува) се завртува
Англиски: direct Албански: drejtoj
Примери:
Иглата се управува кон север.
4. (се управува) се владее
Англиски: guide Албански: udhëheq
Примери:
Тој се управува според времето.
5. Владее нешто, ја управува државата.
Англиски: rule Албански: qeveris
Употреба: Политика
Примери:
Ја управува државата.
Сака да го управува целиот имот.
6. Ја води управата, го управува претпријатието.
Англиски: manage Албански: menaxhoj
Употреба: Економија
Примери:
Кампањата ја управуваат искусни луѓе.
Претседателот ја управуваше седницата.
7. За превозно средство.
Англиски: steer Албански: manovroj
Употреба: Транспорт
Примери:
Го управува бродот.