а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

управи

управат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33472
1. насочи, сврти
Англиски: direct Албански: drejtoj, udhëzoj
Примери:
Ги управија топовите во црквата.
Го управи погледот кон небото.
2. (се управи) се насочи, се сврти
Англиски: turn Албански: drejtoj, kthej
Примери:
Иглата се управи кон север.