а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

унисон

(едн.) унисониот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54878
Созвучје на два или на повеќе тонови (гласови) со иста висина.
Англиски: unison
Употреба: Музика и танц
Изведенки
1. унисон прид.
унисониот
едногласен
2. унисоно прил.
едногласно
3. унисоност ж.
едногласие
Пример: Да манифестираме солидарност и унисоност.