а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уметник

мн. уметници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 828
1. Творец во областа на уметноста воопшто.
Англиски: artist Албански: artist
Употреба: Уметност
Примери:
ликовен уметник
естраден уметник
2. Тој што е добар во нешто, исклучително вешт.
Англиски: artist Албански: artist
Употреба: Преносно значење
Примери:
уметник во својот занает