а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

умереност

(едн.) умереноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20374
Својство на умерен, воздржување.
Англиски: temperance, moderation