а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

умен

умни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1630
1. Што има ум, што се истакнува со својот ум.
Англиски: intelligent
Примери:
Умна жена. Умни деца.
Личен, умен и разумен.
2. Што е сторено со ум или што покажува ум.
Англиски: intelligent
Примери:
Умна постапка. Умни зборови
Умен поглед.
Умни очи.