а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ула

мн. ули
Вид збор: Именка, женски род
Пцост, напаѓање на нешто свето со зборови, изразување незадоволство од нешто свето, кудење.
Англиски: sacrilege Турски: yuh
Примери:
Ула на бога, на верата.