а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

удри

удрат; удрам, удрете; удрил, удриле
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 524
1. тресне, лупне
Англиски: hit Албански: godas
Примери:
Ја удри вратата.
2. Мавне, нанесе удар.
Англиски: hit Албански: godas, qëlloj
Примери:
Го удри со кундакот во грбот.
Ако некој те удри еднаш, ти удри го двапати.
3. тресне
Англиски: knock Албански: godas, përplas
Примери:
Го удри одземи.
Ако не го поправиш радиото, ќе ти го удрам од глава.
4. убие, повреди
Англиски: hurt Албански: vras, lëndoj
Примери:
Си ја удрив ногата.
5. се чукне
Англиски: crash Албански: përplas
Примери:
Автомобилот удри во ѕидот.
6. избие, чукне, тропне, отчука
Англиски: knock Албански: godas, bie, mshoj
Примери:
Удри камбаната; удри дванаесеттиот час.
Удри дванаесет.
Удри неколку пати во портата, но никој не се јави.
7. погоди
Англиски: affected Албански: godas, qëlloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Фрли со камен по него, но не го удри.
Болеста на детето многу тешко ги удри.
8. стави, постави
Англиски: put Албански: vendos, vë
Примери:
Удри печат; удри темел.
(разг.) Ги удрија шаторите во ливадата.
На едниот ѕид му удри жолта боја, на другиот зеленикава.
Ги удри чевлите на калап.
Ги удри чевлите (на боја), ги очисти
Удри му го клучот на дуќанот и оди во Америка.
9. нападне
Англиски: attack Албански: sulmoj
Примери:
Нашите единици изутрината удрија на градот.
10. падне, попадне
Англиски: fall Албански: bie
Примери:
Светлината ми удри право в очи.
11. Со именката како директен предмет.
Англиски: beat Албански: bie, mshoj
Примери:
И му удри десет боздогана.
Му удри шлаканица.
(разг.) Му удри еден убав ќотек (едно убаво тепање).
12. закове
Англиски: nail Албански: ngul, gozhdoj
Примери:
Удри ѝ уште неколку шајки на штицата да држи подобро.
13. наметне
Англиски: impose Албански: vë, imponoj
Примери:
Му удрија големи даноци на народот.
14. тргне, се упати, сврти, скршне
Англиски: turn Албански: fus, mshoj
Примери:
Војникот бегаше едно време по патот, а потоа удри прекутрупа.
Удри в лево.
Му удри по трагата.
15. почне
Англиски: begin Албански: filloj
Примери:
Удри да плаче, удри да пие, да краде
Удри на живот и на веселба.
16. сврти, тргне
Англиски: switch Албански: filloj, u dha
Употреба: Преносно значење
Примери:
Прво пиеја ракија, а потоа удрија на вино.
(за боја) Пред некој ден ѕидот беше чисто жолт, а сега удри малку на црвено.
17. (за болест, болка, мака) погоди
Англиски: hit Албански: godas, bie
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го удри дамла.
Болеста го удри во нозете.
18. (само во 3 л. едн.) За дожд, град - почне.
Англиски: start Албански: kërset, lëshoj
Примери:
Удри дожд, удри град.
19. скуси, одземе, смали
Англиски: take Албански: merr
Употреба: Разговорно
Примери:
Вистина, тој продава поевтино, но ќе ти удри на кантарот и пак толку ќе ти се фати.
20. земе, дигне
Англиски: take Албански: merr
Употреба: Разговорно
Примери:
Удри нешто и откај жената кога умре дедо му.
21. (се удри) се мавне
Англиски: hit Албански: godit
Примери:
Се удри со раката по колено и стана.
22. (се удри) се убие, се повреди
Англиски: hurt Албански: vritem, lëndohem
Примери:
Дали се удри, синко?
Го извади ножот и се удри в гради.
23. (се удри) се судри
Англиски: crash, clash Албански: përplas
Примери:
Војските се удрија.
Возовите се удрија.
Изрази
(нар. поез.) Стани ми, лудо, та стани / ѕвездата удри, зора обзори.