а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

убива

убиваат; убивал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1623
1. убие
Англиски: kill Албански: vras
2. (се убие) се самоубие
Англиски: kill himself Албански: vetvritet