а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тукашен

тукашна
Вид збор: Придавка
Ранг: 10809
1. Што е одовде, од ова место.
Примери:
Тукашни луѓе, обичаи и сл.
2. Што е оттука, од тоа место за кое се зборува.