а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

труби

трубат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14590
1. Свири со труба.
Англиски: trumpet Албански: bie trompës
Употреба: Музика и танц
2. Шумно разгласува нешто, шири некоја вест.
Англиски: trumpet Албански: trombeton
Употреба: Преносно значење