а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трпеж

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54965
трпение
Англиски: patience
Употреба: Пословнично , Разговорно
Примери:
Крпеж и трпеж.
(разг.) Трпеж му е мајката!
(во определен случај, момент) Само трпение!
Изрази
(посл.) Крпеж трпеж два века.