а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тројка

мн. тројки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11593
1. цифрата 3
Англиски: three Албански: tre
Примери:
Напиши еден број од две тројки и две двојки.
2. Како школска оценка.
Албански: tresh
Употреба: Образование
Примери:
Неговите оценки се повеќето тројки.
3. Во картите за игра.
Албански: treshe
Примери:
Тројка и кец.
4. Трамвај, автобус или некаков предмет што го носи бројот 3 како ознака.
Албански: treshi
Примери:
Можеме да појдеме на плажа со тројката.
5. Запрега со три коња.
Англиски: troika Албански: trojkë
Примери:
Тројките јуреа.
6. Група од тројца.
Англиски: troika Албански: treshi, trojka
Примери:
Навалната тројка играше одлично.
7. За интимен однос.
Употреба: Груб збор
Примери:
Таа не можеше да се замисли во тројка.