а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тропа

тропаат; тропал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3074
1. Произведува посебен шум со удирање нешто, при движење, местење и сл.
Англиски: knock Албански: trokas
Примери:
Нешто тропа во моторот.
Полека работи, не тропај многу, да не го разбудиш детето.
Тропа со нозете.
2. За на врата, прозорец и сл.
Англиски: knock Албански: trokas
Примери:
Кој тропа на врата?
3. За срце, чука.
Англиски: palpitate Албански: rreh
Употреба: Медицина
Примери:
Срцето му тропа.
4. Зборува глупости, треска глупости.
Англиски: blab Албански: llafazan
Употреба: Преносно значење
Примери:
Туку си тропа како некоја празна воденица.