а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

троа

Вид збор: Прилог
Ранг: 2923
Малку, многу малку.
Англиски: bit
Примери:
Дај ми троа леб, троа солца, троа пари, троа вода.
Троа подобар.
По троа, троа по троа.