а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тритолку

Вид збор: Прилог
Трипати по толку.
Англиски: threefold
Употреба: Разговорно
Примери:
Уште тритолку да му се молиш, нема да ти помогне.