а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трискок

трискокот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37373
Атлетска дисциплина (отскок, исчекор и доскок)
Англиски: triple jump
Употреба: Спорт
Изведенки
трискокач м.
мн. трискокачи
(спорт.) Натпреварувач во трискок.