а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

триангла

мн. триангли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46063
Ударен музички инструмент во форма на триаголник.
Англиски: triangle
Употреба: Музика и танц
Изведенки
триангл м.